به گزارش پرتال حمل و نقل ، ناوگان حمل بتن آماده با مشارکت کانون سراسری تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی و شرکت های کامیون سازی ایرانی آرین دیزل و آراسب دیزل با ارائه تسهیلات نوسازی می شود .

محرم کریمی دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی تولید کنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ، با اعلام این خبر اظهار کرد : بیش از ۱۵ هزار واحد تولیدی در استان های سراسر کشور تولید بتن آماده و قطعات بتنی مورد نیاز صنعت ساختمان و سایر حوزه های عمرانی را به عهده دارند .

وی که در حاشیه مراسم رونمایی از کامیون های تولیدی ویژه حمل بتن آماده توسط آرین دیزل و آراسب دیزل و آغاز نوسازی ناوگان حمل بتن آماده ، سخن می گفت ، افزود : این تعداد تولیدکننده بیش از ۵۰ درصد سیمان تولیدی کشور را به محصول استراتژیکی تحت عنوان بتن آماده تبدیل کرده و ناوگان بزرگی از خودروهای تجاری برای توزیع محصولات خود در اختیار دارند که این ناوگان را می توان جزو بزرگترین مجموعه های حمل و نقل بخش خصوصی به شمار آورد .

کریمی بیان کرد : تعداد کامیون های حمل بتن آماده در کشور حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار دستگاه برآورد می شود که اغلب این تراک میکسرها سال های طولانی در حال فعالیت هستند و به نوعی می توان آنها را فرسوده محسوب کرد .

وی با تاکید بر ضرورت نوسازی ناوگان حمل بتن آماده ، افزود : فرسودگی ناوگان حمل و نقل بتن آماده در مواردی آماده به کاری این ناوگان را با مشکل مواجه کرده و گاه می تواند موجب تاخیر و توقف حمل این ماده مهم و استراتژیک صنعت ساختمان شود .

کریمی با بیان این که فرسودگی ناوگان حمل بتن آماده بر کیفیت بتن مصرفی در صنعت ساختمان و سایر حوزه های عمرانی تاثیر منفی می گذارد ، اظهار کرد : برای رفع این چالش ، کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی تولید کنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ، برنامه نوسازی این ناوگان را در دستور کار قرار داد و پس از طی شدن فرآیند تحقیق و بررسی در مورد توانمندی های شرکت های کامیون ساز داخلی، در نخستین گام ، با اعلام آمادگی شرکت آرین دیزل و آراسب دیزل برای مشارکت در این طرح بزرگ ، این شرکت به عنوان آغاز کننده این طرح انتخاب شدند .

وی در پایان خاطرنشان کرد : در این طرح ، کانون نقش تسهیل گر فرآیند را به عهده دارد و بخشی از هزینه خرید کامیون های نو از محل فروش کامیون فرسوده و بخشی دیگر از محل تسهیلاتی که کامیون سازان ارائه می دهند ، تامین می شود .

علیرضا رحمتی رئیس کمیته فنی کانون کانون سراسری تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی نیز در این مراسم، اظهار کرد : زنجیره زیرساخت های تولید و توزیع بتن آماده اعم از ماشین آلات و خودروهای تولید، پمپاژ و حمل و نقل بتن آماده طی چند دهه اخیر به خوبی نوسازی نشده و به فرسودگی این تجهیزات و خودروها عادت کرده ایم . این درحالیست که فرسودگی این تجهیزات و خصوصا خودروهای حمل بتن آماده ، می تواند موجب کاهش کیفیت بتن آماده شده و کیفیت و ایمنی ساختمان های کشور را تحت تاثیر قرار دهد .

وی با تاکید بر ضرورت توجه به تناسب قدرت موتور و قدرت پمپ بتن نصب شده روی تراک میکسرها افزود : خودروهای مخصوص حمل بتن باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که کمترین نیاز را به تعمیر پیدا کنند و درصد آماده به کاری بالا و خرابی بسیار پایینی داشته باشند چرا که ماهیت بتن آماده به گونه ای است که نمی توان آن را به کارخانه برگشت داد و خرابی تراک میکسر نیابد مانع حمل آن شود .

لینک گزارش در پرتال حمل و نقل : https://portalhamlonaghl.ir/fa/148388